
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 500 mV |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 1 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 2314
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10224
Ext.Price$0.10224
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10224 | $0.10224 |
| 10 | $0.09209 | $0.92090 |
| 50 | $0.08294 | $4.14700 |
| 100 | $0.07440 | $7.44000 |
| 500 | $0.06674 | $33.37000 |
| 1000 | $0.06388 | $63.88000 |
| 3000 | $0.06114 | $183.42000 |
| 5000 | $0.05851 | $292.55000 |
